WSHS Class of 2019 received over $830,000 worth of scholarships
Amber Guillen | Oaks Scholarship - RCTC |
Maxwell Hetzel | Luther College |
Founders Scholarship | |
Weston Noble Music Scholarship | |
Heartland Award | |
Alumni Referral Scholarship | |
Music Lesson Scholarship | |
Parker Hawkinson | UW- Platteville - Chancellor Leadership Scholarship |
Andy Grathen | Southeast Tech - Minnesota Workforce Development Scholarship |
Aidan Mohan | Southeast Tech- Minnesota Workforce Development Scholarship |
Lucy Wilfahrt | Loyola University - Chicago - Damen Scholarship |
Mayo Dependent Scholarship | |
Anna Rem | Luther College |
Founders Scholarship | |
Weston Noble Music Scholarship | |
Miranda Moldenhauer | Winona Bowling Scholarship |
Home Federal Scholarship | |
Caitlyn Scharmer | University of MN - Morris - Class of 2023 Achievement Scholarship |
University of MN - Morris Distinguished Scholar Award | |
Katherine Allard | Gustavus Adolphus College Dean's Scholarship |
Emmalena Williamson | University of St. Thomas - St. Thomas Scholarship |
Megan Lynch | University of Utah Freshman Academic Achievement Scholarship |
Kaitlyn Rollinger | St. Mary's University of Minnesota |
De La Salle Scholarship | |
Megan Mattheis | University of Minnesota - UPromise Scholarship |
Ben Robinson | Iowa State University - Adventure Award Scholarship |
Iowa State University - College of Science and Engineering Scholarship | |
Hy Vee Scholarship | |
Joe Robinson | University of Minnesota - UPromise Scholarship |
University of Minnesota - Norman Family Scholarship | |
University of Minnesota - Freshman Merit Housing | |
Laceylynn Merchlewitz | FFA Memorial Scholarship |
Laceylynn Merchlewitz | Jordan Murphy Memorial Scholarship |
Pa Cha Vang | Brianna Grace Vitek Memorial Scholarship |
Jade Joswick | Class of '74 |
Tova Strange | Class of '74 |
Lauryn Hamernik | Dave Mertes |
Lance Halberg | Dave Mertes |
Tova Strange | Earl Graves Memorial Foundation Scholarship |
Lauryn Hamernik | Earl Graves Memorial Foundation Scholarship |
Kyle Christenson | EJPH Stout Scholarship |
Jade Joswick | Henry, Edith & Christine Hanson Scholarship |
Ava Ringlien | Jake & Hal Edstrom Music Scholarship |
Ashley Roetter | SOFA Scholarship |
Will Brand | MiEnergy |
Brandon Brommerich | MiEnergy |
Caitlyn Scharmer | MiEnergy |
Lauren Whyte | MiEnergy |
Colten Brand | Morrie Miller Scholarship |
Maxwell Hetzel | Rollingstone Scholarship Fund |
Brittin Winter | Mark Steffes Memorial Female Scholarship |
Terrell Hall | Mark Steffes Memorial Football Scholarship |
Megan Lynch | Masonic Scholarship Winona Lodge #18 |
Anna Rem | Masonic Scholarship Winona Lodge #18 |
Lauren Whyte | Masonic Scholarship Winona Lodge #18 |
Lauryn Hamernik | Super Gav |
Lauren Whyte | Tom Blacklock Memorial Scholarship |
Ivy Finley | Gayle B. Goestzman Washintgton Kosciusko Scholarship |
Megan Lynch | Sophia Allena Moe College Scholarship (girl) |
Brody Bittle | Sophia Allena Moe College Scholarship (boy) |
Abigail Theile | Janet Luttmers |
Tova STrange | Winona Friendship Center |
Lauren Whyte | Xcel Energy |
Austin Beck | Harvard Book Award |
Pa Cha Vang | Yale Book Award |
Anna Rem | Youth Scholarship Alliance/Community & Merit |
Lance Halberg | 1st Place Haake Poetry Prize |
Maxwell Hetzel | 1st Place Haake Poetry Prize |
Megan Lynch | 2nd Place Haake Poetry Prize |
Grant Wolner | 2nd Place Haake Poetry Prize |
Evelyn Lorenz | 2nd Place Haake Poetry Prize |
Katherine Allard | Silver Graduating Senior Award - U.S. Figure Skating |
Emily Johnson | P.E.O. Sue Spaety Scholarship |
Lauren Whyte | PEO Donna Helble |
Jade Joswick | P.E.O Star Scholarship |